تاریخچه گروه صنعتی سدید

شرکت در اسفند ماه ۱۳۴۲ تحت عنوان کارخانه ماشین سازی فتحی و پسران تاسیس و تحت پروانه ۳۳۳۰۲ مورخ ۱۷ / ۰۸/ ۱۳۴۴ به ثبت رسید. عنوان شرکت در تاریخ ۱۳۴۷/۰۴/۰۷ به شرکت کارخانجات پروفیل نیمه سبک و سپس در تاریخ ۱۳۶۴/۰۵/۲۵ به شرکت تولیدی و صنعتی پروفیل نیمه سبک و لوله سازی ایران تغییر و تحت شماره ۱۱۶۰۷ در دفتر ثبت ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و در ادامه در تاریخ ۱۳۶۸/۰۶/۰۴ به شرکت گروه صنعتی سدید (سهامی عام) تبدیل گردید.

طی سال ۱۳۷۲ شرایطی فراهم شد که گروه صنعتی سدید به یک شرکت «هلدینگ » تبدیل گردد و در همان سال برخی معاونت های گروه به شخصیت های حقوقی تبدیل شده و تشکیل شرکت های لوله و تجهیزات سدید (سهامی عام) و سدید تدبیر صورت پذیرفت. گروه صنعتی سدید در سال ۱۳۷۵ مبادرت به سرمایه گذاری در ۵۱% سهام شرکت فالق صنعت (به عنوان یکی از شرکت های پیمانکار عمومی احداث کارخانجات شکر و ...) نمود.

در سال ۱۳۸۰ شرکت صبا نیرو جهت ساخت نیروگاه برق بادی آغاز به کار نمود و شرکت SIG به عنوان اولین شرکت ثبت شده گروه در کشور انگلستان تاسیس و مشغول فعالیت گردید. گروه صنعتی سدید در اواخر سال ۱۳۸۱ با مشارکت شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و شرکت پترو تکسان بمنظور انجام فعالیت های پیمانکاری طرح های صنعتی بویژه در صنایع دریایی اقدام به تاسیس شرکت توسعه سازه های دریایی تسدید نمود.

در ادامه توسعه فعالیت ها، در سال ۱۳۸۲ گروه صنعتی سدید با مشارکت شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و با ۸۵۰ میلیلارد ریال سرمایه گذاری، شرکت لوله سازی ماهشهر که در حال حاضر یکی از بزرگترین کارخانه های لوله سازی کشور می باشد را تاسیس نمود.

شرکت توسعه و احداث واحد نیروگاهی توان با موضوع فعالیت احداث نیروگاههای برق، بررسی فنی و اقتصادی پروژ ههای نیروگاهی و ... در سال ۱۳۸۳ تاسیس گردید.

مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی، گروه صنعتی سدید در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ از طریق مزایده مبادرت به خرید %۴۵ از سهام شرکت فولاد گسترش و ۳۸% سهام شرکت تولید تجهیزات ایمنی راهها و ۹۵% سهام شرکت پتکو (تولید پمپ های بزرگ و توربین آبی) از سازمان خصوصی سازی نمود. در راستای تمرکز فعالیت های بازرگانی و اعتباری شرکت های لوله ساز گروه، شرکت سدید تامین مهندسی در سال ۱۳۸۸ تاسیس گردید. همچنین به منظور اجرای پروژه مزرعه ۱۰۰ مگاواتی نیروگاه بادی، شرکت توسعه و احداث نیروگاه های بادی توان باد با مالکیت ۱۰۰% گروه صنعتی سدید در اوایل همان سال تاسیس و به ثبت رسید.

انتقال مالکیت %۳۳ سهام شرکت فراب به نام گروه صنعتی سدید از جمله کارهای مهمی بود که پس از پیگیری های فراوان طی سال های گذشته پیگیری شده و مراحل انتقال نهایی آن به گروه در حال پیگیری می باشد. در اول آبان ماه سال ۱۳۸۹ معادل %۳۴/۶۷ سهام گروه صنعتی سدید متعلق به بنیاد دینی و فرهنگی صدوق به شرکت ذوب و نورد چهلستون سپاهان(سهامی خاص) واگذار گردید.

وب سایت گروه صنعتی سدید

Login