تاریخچه شرکت لوله سازی ماهشهر

گروه صنعتی سدید به عنوان یك مجموعه بزرگ صنعتی در زمینه‌های ماشین سازی، ساخت دریچه سدهای بزرگ و سازه های عظیم فولادی، اجرای پروژه های نفت و گاز و ساخت لوله های فولادی در كشور شناخته شده است؛ اما شهرت اصلی گروه را باید در ساخت لوله های قطور فولادی برای استفاده در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی و صنعت انتقال آب جستجو كرد. گروه صنعتی سدید در راستای توسعه خطوط لوله سازی و دستیابی به تكنولوژی پیشرفته در زمینه تولید لوله های فولادی كه تناسب بیشتری با نیازهای خطوط انتقال گاز داشته و با توجه به روند افزایش تقاضا برای این قبیل لوله ها، در سال ۱۳۸۰ اقدام به سرمایه گذاری و احداث کارخانه لوله سازی ماهشهر جهت تولید لوله های فولادی با روش درزجوش مستقیم نمود كه تکنولوژی تولید آن از پیشرفته ترین روش های موجود در دنیا در زمینه‌ تولید لوله های فولادی است.

در توجیه پذیری احداث این کارخانه می توان گفت در چارچوب برنامه های میان مدت صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و طرح ها و پروژه های تعریف شده این صنایع، حجم لوله های فولادی مورد نیاز در بخش نفت حدود ۴۰۰۰ كیلومتر، پتروشیمی ۲۵۰۰ كیلومتر و گاز حدود ۵۶۰۰۰ كیلومتر می‌باشد كه از ارقام فوق در بخش نفت حدود ۵۰۰ كیلومتر، پتروشیمی حدود ۱۵۰ كیلومتر و گاز بیش از ۱۳۰۰۰ كیلومتر را لوله های قطور فولادی تشكیل می دهد. در صنعت لوله سازی، لوله های قطور به لوله های با قطر ۲۴ اینچ به بالا اطلاق می شود. بنابراین عمده مصرف كننده لوله های قطور فولادی در كشور، صنایع گاز می باشد و با توجه به مشخصات هر یك از پروژه های تعریف شده در زمینه قطر لوله های مورد نیاز، حجم نیاز بازار داخلی به اینگونه لوله ها سالانه بالغ بر یک میلیون تن خواهد بود كه قطعاً شركت لوله سازی ماهشهر در كنار دیگر شركت های داخلی تولید كننده لوله های قطور فولادی نقش به سزایی در تأمین این نیاز خواهد داشت.

همزمان با عقد قرارداد فروش ۵۴۰ كیلومتر لوله ۵۶ اینچ توسط گروه صنعتی سدید با شرکت ملی گاز، مطالعات احداث كارخانه لوله سازی ماهشهر آغاز شد و نهایتاً در اسفند ماه سال ۱۳۸۰ قرارداد خدمات مدیریت پروژه با شرکت هیربدان جهت احداث کارخانه منعقد گردید. سپس ضمن انتخاب محل استقرار كارخانه در سایت شماره یك منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر، موافقت صندوق ذخیره ارزی برای پرداخت وام ارزی كم بهره و بلند مدت جلب شد و همچنین با شركت SMS-MEER آلمان كه از سازندگان به نام ماشین آلات تولید لوله های فولادی است قراردادی را تنظیم و از تیر ماه سال ۱۳۸۱ با تحویل گرفتن زمین، عملیات خاک برداری و شمع كوبی آغاز گردید.

عمده ترین دلایل انتخاب منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر برای استقرار کارخانه دسترسی آسان به بازارهای وارداتی و صادراتی به لحاظ مجاورت به بندر امام خمینی و خلیج فارس، اتصال کارخانه به شبکه راه آهن سراسری کشور از طریق خط راه آهن فرعی به طول ۱۰ کیلومتر، سهولت در ارائه خدمات به فازهای مختلف پارس جنوبی، تسهیل در ارائه خدمات مورد نیاز صنایع Off Shore و همچنین استفاده از معافیت های مالیاتی و مزایای گمرکی بوده است.

گروه صنعتی سدید قرارداد مدیریت پروژه را با شركت هیربدان و قرارداد مدیریت عالیه را با شركت مهندسی كاوندیش صنعت منعقد نمود و بدین ترتیب كار احداث و تجهیز كارخانه لوله سازی ماهشهر از طریق این دو شركت به اجرا در آمد. بدین ترتیب در بهار سال ۱۳۸۲ شركت لوله سازی ماهشهر با مشاركت گروه صنعتی سدید و شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(به ترتیب به نسبت ۷۰ و ۳۰ درصد) تاسیس و به شماره ۲۰۴۵۴۶ مورخ ۱۳۸۲/۳/۲۸ به ثبت رسید. در واقع كلنگ احداث این كارخانه عظیم در تیر ماه سال ۸۱ به زمین زده شد و در تیرماه سال ۱۳۸۴ کارخانه لوله سازی ماهشهر با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، رییس اتاق بازرگانی، مدیر عامل گروه صنعتی سدید، رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و جمعی از مدیران ارشد صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و نیز گروهی از مدیران شرکت های کارگزاری بورس اوراق بهادار به بهره برداری آزمایشی رسید كه با توجه به مدت زمان طولانی اجرای پروژه های صنعتی در كشور، مدت سه سال یك ركورد موفقیت آمیز در احداث چنین كارخانه عظیمی به حساب می آید. در واقع سال ۱۳۸۴ برای شركت لوله سازی ماهشهر به لحاظ ورود به مرحله تولید، به عنوان نقطه عطفی در طول دوران فعالیت این شركت محسوب می شود.

از ویژگی های بارز و سیاست های اصولی مورد نظر گروه صنعتی سدید در به ثمر رساندن پروژه احداث كارخانه لوله سازی ماهشهر، استفاده از حداكثر توان تخصصی پیمانكاران و شركتهای داخلی بوده که از میان آنها می توان به شركت های سدید جهان صنعت و سداد ماشین اشاره نمودكه در امر ساخت و نصب بسیاری از تجهیزات از جمله جراثقال های سقفی كارخانه مشاركت داشته اند. همچنین به منظور آموزش نیروی انسانی مورد نیاز از امکانات شركت لوله سازی اهواز و مجتمع آموزشی ماشین سازی اراك در زمینه ارائه آموزشهای فنی و تعمیر و نگهداری بهره گرفته شد.

كارخانه لوله سازی ماهشهر یكی از بزرگترین كارخانه های لوله سازی در كشور و منطقه از نظر قابلیت و ظرفیت تولید و نیز تكنولوژی می باشد.كل سرمایه گذاری انجام شده برای احداث این كارخانه بالغ بر ۸۹۰ میلیارد ریال بوده كه سرمایه گذاری ارزی آن از طریق صندوق ذخیره ارزی تأمین شده است. این مجموعه قادر است لوله هایی به طول ۱۲ متر با ورق های فولادی به ضخامت بین ۴/۶ تا ۵/۳۵ میلی متر طبق استاندارد جهانی ۵L– API و استاندارد IPSشرکت ملی گاز ایران، با قطر ۲۴ تا ۵۶ اینچ بر حسب نیاز مشتری و بازار تولید كند. ظرفیت تولید این كارخانه در سال ۳۵۰ هزار تن برای لوله های ۵۶ اینچ با ضخامت یك اینچ است. در حال حاضركارخانه لوله سازی ماهشهر برای حدود۴۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای بیش از ۲۵۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد نموده است.

همانطور که اشاره شد، سال ۸۴ نقطه عطفی برای ورود به فرآیند تولید مستمر بود. در سال ۸۵ مدیریت ارشد شركت سعی برآن داشت تا علاوه بر تکمیل عملیات نصب و راه اندازی نهایی ماشین آلات و تامین تجهیزات، زمینه های لازم جهت تولید مستمر را فراهم آورد. قرار گرفتن در لیست ۱۰۰ شرکت برتر ایران با مقیاس حجم فروش، برگ زرینی در افتخارات لوله سازی ماهشهر بود که در سال ۸۶ ثبت گردید. در گزارش ۱۰۰ شرکت برتر ایران که هر ساله توسط سازمان مدیریت صنعتی، با یک سال تاخیر منتشر می شود، شرکت لوله سازی ماهشهر با شاخص حجم فروش سال ۸۶ به عنوان نود و سومین شرکت برتر ایران و با شاخص نرخ رشد فروش در همین سال، نهمین شرکت برتر ایران شد.

در سال ۸۷ ، ساختار لوله سازی ماهشهر با تغییراتی استراتژیک مواجه شد؛ بدین ترتیب که به منظور افزایش هماهنگی و ایجاد هم افزایی در دو بخش خرید کالا و خدمات و همچنین بازاریابی و فروش محصولات تولیدی، این فرآیندها به نوعی از چارچوب فعالیت های شرکت خارج گردید. اجرای دو فرآیند مهم و اساسی خرید و فروش ، ابتدا در قالب معاونت های مربوطه و گروه صنعتی سدید و سپس در بطن شرکت تازه تاسیس سدید تامین مهندسی صورت پذیرفت. با اعمال این تغییرات، موضوع تامین ورق، مواد مصرفی، ابزار، قطعات و تجهیزات، شرکت در مناقصات و برقراری ارتباط با نظام کارفرمایی وگسترش مناسبات با سیستم بانکی، برای شرکت لوله سازی ماهشهر به موضوع هماهنگی با شرکت سدید تامین مهندسی ، تبدیل شد. بدین ترتیب آنچه در دستور کار مدیریت ارشد اجرایی شرکت لوله سازی ماهشهر قرار گرفت، عبارت بود از افزایش بهره وری و حرکت به سمت ظرفیت اسمی تولید. در همین راستا اقدامات بسیار ارزنده ای در این سال صورت پذیرفت که می توان آن را در دو بخش تولید (ثبت رکورد عبور از مرز ۱۶۷ هزار تن و افزایش ۳۹ درصدی نسبت به سال ۸۶) و پشتیبانی تولید (فراهم آوردن زیر ساخت های اساسی در بخش های منابع انسانی، سیستم ها، ساخت داخل ابزار، تجهیزات و ...) خلاصه نمود.

شکل گیری بحران مالی جهانی، کاهش قیمت نفت و به تبع آن کاهش درآمدهای دولت، کاهش بودجه های عمرانی و عدم اجرای پروژه های مرتبط با اجرای خطوط لوله و همچنین عدم وجود قرارداد فروش در سال ۸۸ در نهایت منجر به راکد ماندن سرمایه و تحمل هزینه های سنگین مالی در این سال بود که تدوام فعالیت شرکت به شکل مطلوب را با چالش اساسی مواجه نمود. در این سال بخش اعظمی از توان مدیریتی در شرکت لوله سازی ماهشهر، سدید تامین مهندسی و حتی گروه صنعتی سدید در کنار پرداختن به مسایل تولیدی، به فعالیت های اساسی به منظور برون رفت شرکت از بحران مذکور اختصاص یافت. مکاتبات مستمر و برگزاری جلسات مختلف با نهاد های مختلف دولتی، قانونگذاری و حتی حکومتی در تهران و استان خوزستان ، در نهایت منجر به اخذ مصوبه هیئت محترم دولت در خصوص فروش لوله های تولید شده بود.

در سال ۸۹ با اجرای مصوبه ۳۷۰۰ میلیارد ریالی هیئت دولت بخش عمده ای از بدهی های شرکت با بانک های بخش خصوصی و دولتی تهاتر شد. با توجه به حجم بالای بدهی های بانکی و هزینه های مالی سنگین گذشته، با وجود اجرای مصوبه مذکور نقدینگی مورد نیاز جهت تامین سرمایه در گردش مورد نیاز به شرکت وارد نشد؛ بدین ترتیب فرآیند خرید مواد اولیه به ویژه ورق که در حدود ۹۰% قیمت تمام شده محصول را در بر می گیرد ، تقریباً متوقف شد. عدم وجود برنامه تامین ورق در کنار مشکلات و فشار نقدینگی ، در نهایت تولیدی به میزان ۷۸۱۷۰ تن را برای شرکت در پی داشت که در طول حیات پنج ساله لوله سازی ماهشهر کمترین میزان بوده است.

همچنین در سال ۱۳۸۹، بخشی از سهام گروه صنعتی سدید (سهامدار عمده شرکت لوله سازی ماهشهر) به میزان حدود ۶۷%، از بنیاد دینی و فرهنگی صدوق به شرکت ذوب و نورد چهل ستون سپاهان اصفهان انتقال یافت که امید است در سایه این انتقال فصل نوینی از فعالیت های صنعتی و در پی آن توسعه و شکوفایی اقتصادی در مجموعه گروه صنعتی سدید رقم خورد.

تاریخچه شرکت لوله سازی ماهشهر در یک نگاه
تاریخرویداد
فروردین ۱۳۸۰ عقد قرارداد فروش ۵۴۰ كیلومتر لوله ۵۶ اینچ توسط گروه صنعتی سدید با شرکت ملی گاز و آغاز مطالعات احداث
شهریور ۱۳۸۰ انجام مذاکره با شرکت SMS MEER آلمان و نهایی کردن قرارداد خرید ماشین آلات
خرداد ۱۳۸۲ به ثبت رسیدن شرکت لوله سازی ماهشهر با مشارکت گروه صنعتی سدید و شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی
سال ۱۳۸۳ انجام عملیات ساخت کارخانه و نصب ماشین آلات
تیر ۱۳۸۴ اتمام عملیات نصب ماشین آلات و شروع بهره برداری آزمایشی
دی ۱۳۸۴ اخذ پروانه بهره برداری
اسفند ۱۳۸۴ آغاز تولید آزمایشی
سال ۱۳۸۵ رفع مشکلات مربوط به دوره راه اندازی و تولید اولیه، افزایش بهره وری ماشین آلات و فراهم آوردن شرایط تولید مستمر
سال ۱۳۸۶ قرار گرفتن در لیست ۱۰۰ شرکت برتر ایران با مقیاس حجم فروش؛ شرکت لوله سازی ماهشهر با شاخص حجم فروش سال ۸۶ به عنوان نود و سومین شرکت برتر ایران و با شاخص نرخ رشد فروش در همین سال، نهمین شرکت برتر ایران شد.
سال ۱۳۸۷ ثبت رکورد تولید و عبور از مرز ۱۶۸ هزار تن. انتقال عملیات بازرگانی به شرکت سدید تامین مهندسی
سال ۱۳۸۸ بحران مالی جهانی، عدم اجرای پروژه های خطوط لوله و تحمل هزینه های سنگین مالی (آغاز بحران مالی شرکت)
سال ۱۳۸۹ دستیابی به توانمندی تولید لوله های گاز ترش.تداوم بحران شرکت و کاهش شدید تقاضای بازار لوله. اجرای مصوبه ۳۷۰۰ میلیارد ریالی هیئت دولت و تهاتر بخش عمده ای از بدهی های شرکت با بانک های خصوصی و دولتی. انتقال بخشی از سهام گروه صنعتی سدید (سهامدار عمده شرکت لوله سازی ماهشهر) به میزان حدود ۶۷%، از بنیاد دینی و فرهنگی صدوق به شرکت ذوب و نورد چهل ستون سپاهان اصفهان
سال ۱۳۹۰ افزایش استقلال شرکت در خصوص عملیات بازرگانی. تشدید تحریم های بین المللی، تداوم کاهش تقاضای بازار
سال ۱۳۹۱ تشدید تحریم های بین المللی، تداوم کاهش تقاضای بازار و در نهایت توقف تولید شش ماهه کارخانه. انعقاد قرارداد فروش لوله به کشور ترکمنستان به عنوان اولین قرارداد صادراتی و آغاز عملیات حمل.
سال ۱۳۹۲ آغاز صادرات به کشور ترکمنستان و خروج از دوران رکود نسبی پنج ساله با فروش و حاشیه سود مناسب. مذاکره و تامین ورق از منابع جدید به ویژه در کشور چین
سال ۱۳۹۳ اتمام پروژه صادراتی ترکمن گاز. انعقاد قرارداد های مناسب جهت تکمیل ظرفیت کارخانه برای سال ۱۳۹۴ و بخشی از سال های آتی. حرکت به سمت خودکفایی در تامین و ساخت ابزار و قطعات مورد نیاز خط تولید. افزایش سرمایه شرکت به ۲۸۰۰ میلیارد ریال

Login